Barangolás a magyar történelemben

A történelem diákjai

A történelem diákjai

Szemelvény a Szent Korona históriájából

I. rész: A Szent Korona Bécsbe vitele avagy az abszolutista uralkodó konfliktusa a rendekkel

2020. április 29. - GY16

József 1780-ban került trónra, és nagy buzgalommal fogott bele a reformokba. Uralkodása talán a legjobb példa a felvilágosult abszolutizmusra, mert abszolutista uralkodóként felvilágosult elvekkel kormányzott, tehát a modernizáció felülről jött. A magyarok megrökönyödését először az váltotta ki,…

Tovább

Hadtörténet : Magyar, török lovassági harcmodor az oszmán-török hódítás idején

A magyarság történelmében mindig is fontos szerepet játszott a lovasság. A ló nem csak egy egyszerű haszonállat volt, különleges bánásmódot igényelt. Minden nemzet különböző módon bánt lovaival és gyakran a lovakon múlott a nemzet sorsa is. Most csak a középkori lovas hadviselést és annak az…

Tovább

Luxemburgi Zsigmond III. rész - Zsigmond uralkodása 1405-től haláláig

Az előző részben Luxemburgi Zsigmond uralkodásának első két évtizedéről értekeztünk, a király hatalmának megszilárdításáról és törökellenes harcairól, a déli végvárrendszer kiépítésének szándékáról és az ehhez kapcsolódó 1397-es temesvári országgyűlésen meghozott törvényekről. A harmadik részben…

Tovább

Luxemburgi Zsigmond - II. rész - Az első két évtized

  Zsigmondot ugyan 1387. március 31-én magyar királlyá koronázták, ám ennek nagy ára volt. Az őt támogató bárók szerződés aláírására kötelezték, melyben többek között szó esett arról, hogy eddigi adományait visszavonja, a királyi tanácsba idegeneket nem vehet be, birtokot sem adományozhat nekik,…

Tovább

A magyar jogállamiság születése - avagy mire emlékezzünk március idusán és április 11-én?

Az első felelős magyar kormány kinevezéséről, és az alkotmányos jogállam kereteit megteremtő törvények meghozatalára emlékezünk.   A tizenkilencedik század közepén járunk egy lázongó kontinensen, ahol folyamatosan törnek ki a forradalmak, lázongások, megmozdulások. Európa a polgári átalakulás…

Tovább

A rendiség történelmi gyökerei és a hivatásrendiség eszméjének kialakulása

Ahhoz hogy erről az érdekes témáról értekezzünk, fel kell tennünk egy megkerülhetetlen kérdést. Mit is nevezünk pontosan rendiségnek?   Rendiségnek nevezzük azt a társadalmi formát melyben az emberek/embercsoportok különféle rendekbe szerveződnek valamely hivatás vagy társadalmi hovatartozás…

Tovább

Luxemburgi Zsigmond - I. rész - Zsigmond útja a magyar trónig

Luxemburgi Zsigmond útja a magyar trónig   1387, virágvasárnap. Alig húszéves ifjú lépked végig a fehérvári bazilika főhajóján. Hamarosan Magyarország uralkodójává koronázzák, és fél évszázadig hazánk trónján fog ülni. Tekintsük hát át, ki is ő, és hogyan került fejére Koronánk!  Nagy Lajosnak…

Tovább
süti beállítások módosítása